CAST

HUWE BURTON Ben Andrews Rumler
KEZIAH BURTON Charity Collin
DOUBLE KEZIAH BURTON Natascha Kyei-Dziuk
DOCTOR Markus Schoenen
NURSE Elisabeth Clarke Hasters
NURSE Joyce Sanha
OFFICER Christopher Vantis
PRISON GUARD Benjamin Kasper
PRISON GUARD Claudio Maniscallo
PRISON GUARD Matthias Unger

CREW

DIRECTOR Sinan Sevinç
DOP Christopher Behrmann
EXECUTIVE PRODUCER Felix Antretter
EXECUTIVE PRODUCER Michael Hessenbruch
EXECUTIVE PRODUCER Stefanie Gödicke
EDITOR David Gesslbauer
MUSIC Alexander Wolf David
ADDITIONAL MUSIC Tim Hennig
SOUND DESIGN Marco Dahl
SOUND DESIGN Julian Berg
VOICE OVER ARTIST David Burnell
COLOR GRADING Mike Bothe
VFX SUPERVISOR Mario Bertsch
VFX COMPANY Supercontinent VE GmbH
VFX COMPANY Sehsucht Holding GmbH
SFX COMPANY movieSFX
MOTION DESIGN Henning Himmelreich
SCRIPT ASSISTANT Robin Müller
PRODUCTION DESIGN Lorena Hahn
PRODUCTION DESIGN ASSISTANT Lena Holzmann
PRODUCTION DESIGN ASSISTANT Julia Halbfas
PRODUCTION DESIGN ASSISTANT Raina Todoroff
PRODUCTION DESIGN ASSISTANT Kiara Mayr
COSTUME DESIGN Sarah Heidelberger
COSTUME DESIGN Mara Laibacher
COSTUME DESIGN ASSISTANT Antonia Peix
HAIR & MAKE-UP Paolo Celano
HAIR & MAKE-UP Diellza Jahiri
HAIR & MAKE-UP Mare Jaeschke
PHOTOGRAPHER David Daub
PHOTOGRAPHER (2ND UNIT) Max Rempe
B-CAMERA Wesley Wiliam Salamone
1ST AD Daniel Kottirsch
2ND AD Milena Schäpers
LOCATION MANAGER Marvin Marte
LOCATION MANAGER (2ND UNIT) Linus Heinzler
1ST AC Marco Breidenbach
1ST AC (2ND UNIT) Kevin Brari
2ND AC Hendrik Kiewitt
2ND AC (2ND UNIT) Lucas Hofer
2ND AC (2ND UNIT) Benedikt Kaiser
GAFFER Philip Henze
GAFFER (2ND UNIT) Larius Kieninger
SPARK Wesley Wiliam Salamone
SPARK Nico Schrenk
SPARK Julian Greenwood
SPARK Frieder Unselt
SPARK Christian Lim
SPARK (2ND UNIT) Florian Mommsen
SPARK (2ND UNIT) Marie Scholjegerdes
SPARK (2ND UNIT) Hannah Schwarzl
1ST STEADICAM Felix Lang
2ND STEADICAM Kevin Bose
GRIP Luca Stengel
GRIP Michel Klares
GRIP ASSISTANT Lucas Marber
GRIP (2ND UNIT) Clara Tille Berger
RUNNER Linus Heinzler
RUNNER Franziska Kirschlager
RUNNER Noam Rapaport
RUNNER (2ND UNIT) Till Hennig
RUNNER (2ND UNIT) Linus Kirschner
RUNNER (2ND UNIT) Julius Krebs
RUNNER (2ND UNIT) Marilena Elmer
DRIVER Daniel Fieberg
DRIVER Ben Turlach
DRIVER (2ND UNIT) Tom Santowski
DRIVER (2ND UNIT) Peter Braun
FOLEY ARTIST Luis Schöffend
FOLEY RECORDIST Marc Fragstein
ARTWORK Nevine Berthet
SPECIAL THANKS Rabbicorn Films GmbH
PRODUCTION Filmakademie Baden-Württemberg